خانه > آخرین مقالات > از پرسلن های اولیه تا فولاد سفید

از پرسلن های اولیه تا فولاد سفید

از آرشیو ماهنامه گنجینه دندانپزشکی

 • اولین تلاش برای ساخت سرامیک ها در ساخت دست دندان دنچر توسط Alexis Duchateau در سال ۱۷۷۴ صورت گرفت.
 • H.land بعد از صد سال موفق به ساخت اولین روکش تمام سرامیک (pjc) شد . (۱۸۸۷) این کراون زیبا توسط پرسلن های فلدسپاتیک high fuse برروی یک ورقه ی پلاتینی جهت ساپورت ساخته شد، اما ضعف بزرگ آن عدم استحکام کافی و کاربرد آن فقط به دندانهای قدامی محدود می شد.
 • در دهه ی ۱۹۶۳ میلادی Mclean و hughes توانستند با استفاده از کاربرد آلومینادرکور PJC استحکام آن را به دو برابر برسانند.
 • در سال ۱۹۶۳ میلادی Katz و Weinstein توانستند مشکل عدم استحکام پرسلن ها را با استفاده از ساپورت فلزی حل کنند. بدین گونه اولین PFM وارد دندانپزشکی شد. آنها پرسلنی حاوی لوسایت را در رستوریشن متال سرامیک بکار بردند. حضور لوسایت که نوعی سیلیکات آلومینیوم با ضریب انبساط حرارتی بالاست موجب هماهنگی ضریب انبساط حرارتی سرامیک و فلز شد. همچنین آنها از پخت در خلا برای کاهش پروزیته درون پرسلن استفاده کردند که باعث افزایش ترانسلوسنسی و تراکم پرسلن شد، اما ضعف عمده ی این روکش ها در عدم COMPATIBILITY و زیبایی کمتر نسبت به تمام سرامیک ها بود.
 • در سال ۱۹۸۵ فریم ورکی ۳ تا ۴ برابر قوی تر نسبت به روش Mcleans و Hughes تولید شد که برای اولین بار تمام سرامیک ها در بریج قدامی بکار رفتند. این سرامیک ها که بنام Inceram معروف شدند با روش slip cast ساخته می شدند. در این روش سوسپانسیون آبکی شامل اجزاء ریز سرامیکی معلق در آب روی دای رفرکتوری با قلمو زده می شد و دای با جذب آب slip باعث متراکم شدن slip به روی دای می شد سپس در دمای ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد پخته می شد. کور متخلخل پخته شده تحت نفوذ glass قرار می گرفت و توسط خاصیت مویینگی کور glass مذاب به درون کور نفوذ می کند، که باعث افزایش استحکام کور می شود. در این سیستم بغیر از آلومینای تقویت شده از zirconia تقویت شده و منیزیم آلومینای اسپینل (MgAl2O4) نیز استفاده می شود اگرچه MgAl2O4 استحکام کمتری نسبت به بقیه دارد ولی ترانسلوسنی بهتری دارد و برای Anteriorها مناسب تر است.
 • در ابتدای دهه ۱۹۹۰ سرامیکهای Heat-Pressed مورد توجه قرار گرفتند این پرسلن ها دارای لوسایت می باشند که به عنوان یک فاز کریستالی و تقویت کننده اصلی در ماتریکس glass بکار می روند. این قرص های سرامیکی در دمای حدود ۰C 1165 به روش حذف موم (lost-wax) داخل مولد رفرکتوری تزریق می شوند. در نوع اصلاح شده ی سرامیک های heat-pressed بجای لوسایت برای فاز کریستالی از دی سیلیکات لیتیم استفاده شده است و همچنین ذرات سرامیک نیز کوچکتر شده اند که این دو عامل باعث افزایش استحکام آن تا حدود mps360 شده است. این مواد با وجود مقادیر بالای کریستالی می توانند بسیار ترانسلوست باشند که علت آن ضریب شکست کم کریستال های لیتیم دی سیلیکات می باشد. به جرأت می توان گفت این سیستم یکی از زیباترین سیستم های سرامیک است و آن را می توان در روکش ها و FPD های سه واحد قدامی پا پره مولرها استفاده کرد.

 

 • 1

  و اما زیرکونیو:

ظهور ماده ای بنام زیرکونیا توانست بسیای از رویاهای زیبایی و استحکام را به حقیقت بدل کند اکسید فلزی زیرکونیوم توسط شیمیدان آلمانی بنام مارتین هاینریچ در سال ۱۷۸۹ کشف و توسط شیمیدان سوئدی ژاکوب برزلیوس در سال ۱۸۲۴ استخراج شد. اکسید زیرکونیوم (Zro2) که به آن زیرکونیا هم گفته می شود اکسیدی سفید رنگ از فلز زیرکونیوم است که بصورت خالص در طبیعت وجود ندارد، این ماده در کانیهای بادولیت(Baddylyte) و زیرکون (zrsio4)  وجود دارد این دو ماده ی طبیعی منابع عمده ی تامین زیرکونیوم هستند .

زیرکونیوم دارای سه فاز مونوکلینیک (M) و تتراگونال (T) و کیوبیک یا همان کریستالوگرافی مکعبی (C) است. عمده ترین فازی که در طبیعت وجود دارد فاز مونوکلینیک است که پایین ترین خواص مکانیکی و چسبندگی ذرات را در بین این سه فاز دارد.

از موارد کاربرد زیرکونیوم:

 • پوشش مانع در برابر حرارت(IBC)درموتور جت ها
 • به عنوان دی الکتریک قوی
 • عایق ترانسیستور در وسایل نانو الکتریک
 • ساخت تیغه های برش بعلت تافنس بالا
 • ایمپلنت های ارتوپدی در مفصل گوی و کاسه ران
 • صفحات لغزشی فولاد مذاب بعلت مقاومت بالا در شوک حرارتی
 • استفاده در جواهرسازی که به آن الماس مصنوعی نیز می گویند.
2-1
3
 • و در نهایت استفاده از زیرکونیا بجای فولاد زیرکونیوم سرامیکی است که استحکامی شبیه فولاد دارد و سختی و مقاومت بالایی به خوردگی، امروزه با استفاده از فناوری نانو و تثبیت فازهای زیرکونیا توسط یون ها و کاربرد فیبرهای کربنی و بسیاری از روش های دیگر سعی در افزایش کاربرد این ماده ی بی نظیر شده است تا جایی که فولاد سفید نامی بدون اغراق برای آن است.
 • هدف از این نوشته مقدمه ای برای معرفی زیرکونیوم بود که در شماره های بعدی به تشریح کامل آن می پردازیم.

هادی تاجیک

تکنسین پروتزهای دندانی

فارغ التحصیل سال۱۳۸۷ دانشگاه آزاد دندانپزشکی

 

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

بیماری دهان و دندان در دوران بارداری

آتوسا نوبخت دانشجوی دندانپزشکی     خلاصه مراقبت‌های سلامتی دهان و دندان اغلب توسط دندان‌پزشکان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *