خانه > آخرین مقالات > اسکنر؛ تازه وارد دندانپزشکی

اسکنر؛ تازه وارد دندانپزشکی

مقدمه:

در سال هایی که علم دندان پزشکی در حال شکل گیری بود و در تمام طول مدت رشد این رشته، همواره درمان پروتز ثابت از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. گرایش به زیبایی یکی از نیازهای همیشگی بیماران بوده و از درجه ی بالای ارزش و اهمیت برخوردار است. پروتز ثابت علاوه بر رفع این نیاز، با برقراری عملکرد مناسب دندان ها در هنگام جویدن که یکی از مهم ترین دغدغه هاست؛ در بین بیماران جایگاه ویژه ای یافته است. درمانی که علاوه بر رفع نیازهای جویدن و صحبت کردن، زیبایی را به بیماران باز می گرداند.

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در این درمان ها، تطابق لبه ای رستوریشن هاست که از تطابق بین لبه ی رستوریشن و خط خاتمه تراش روی سطح دندان حاصل می شود. تطابق لبه ای ضعیف باعث ایجاد فاصله بین خط خاتمه تراش و لبه رستوریشن می شود. این فاصله محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی است و چون دسترسی به آن جا محدود است، تجمع پلاک در آن ناحیه ادامه می یابد و باعث تغییر فلور زیر لثه ای می شود. این تجمع پلاک عامل اصلی التهاب لثه و تغییر رنگ در مارژین لثه است که این عامل مهمی برای تهدید زیبایی مورد انتظار از پروتز ثابت است. با ادامه این روند و شدیدتر شدن ماجرا عمق پاکت افزایش یافته و لثه چسبنده از بین می رود. به گفته برخی از محققان این روند منجر به بیماری های شدید پریودنتال و در نهایت شکست درمان و از دست رفتن دندان پایه می شود.

برای داشتن تطابق لبه ای ایده آل عوامل مختلفی دخیل هستند که یکی از مهم ترین آن ها قالب گیری صحیح و دقیق می باشد. در حال حاضر رایج ترین قالب گیری در پروتز ثابت، قالب گیری دو مرحله ای به صورت putty و wash می باشد؛ اما خود این روش نیز کاستی هایی دارد و در برخی موارد به علت ثبت نکردن خط خاتمه تراش، تطابق لبه ای ضعیفی را منجر می شود.

با توجه به پیشرفت علم در تمامی زمینه ها و حضور دستگاه های کامپیوتری در همه عرصه ها، علم دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در این زمینه وسایلی را به بازار عرضه کرده است.

امروزه در بازار جهانی دندانپزشکی، یکی از وسایلی که در حال رایج شدن است، دستگاه های قالب گیری دیجیتال با نام اسکنر های داخل دهانی است. این دستگاه ها با برطرف کردن خطاهای روش های سنتی، تمهیدات جدیدی را برای بیمار و دندانپزشک فراهم کرده اند.

در روش های سنتی به دلیل وجود تری و مواد قالب گیری که پذیرش هر دوی آن ها برای بیمار بسیار سخت است، بیمار میل کمتری برای مراجعه به دندانپزشکی دارد؛ در هر صورت حضور وسیله ای اضافی در دهان و هم چنین طعم نسبتا ناخوشایند مواد قالب گیری و رفلکس بیمار در برخی مواقع، عدم پذیرش درمان را از سوی بیمار توجیه می کند.

از طرفی در روش سنتی بعد از گرفتن قالب از دهان بیمار، برای تهیه پروتز، به مراحل لابراتواری نیاز است که همین مسئله منجر به بروز بسیاری از مشکلات می شود؛ فاصله طولانی بین جلسات، عدم تطابق رنگ روکش با دندان های طبیعی بیمار و در بعضی موارد عدم تطابق با دندان از مشکلات عمده لابراتواری است.

اسکنرها محصول جدید علم دندانپزشکی هستند. یکی از مهم ترین مزایای آن ها پذیرش راحت توسط بیماران است. این اسکنرها به دلیل بی نیازی از تری و مواد قالب گیری با استقبال خوبی از سوی بیماران قرار گرفتند. از دیگر مزایای آن ها صرفه جویی در زمان قالب گیری می باشد که در کم ترین زمان و با بهترین و دقیق ترین کیفیت قالب را از دهان بیمار تهیه می کند. از طرفی به جای انبار کردن هزاران کست گچی در مطب که حجم زیادی را اشغال می کنند، به راحتی می توان این فایل های تصویری را در کامپیوتر ذخیره کرد تا در مواقع لزوم به آن ها مراجعه کرد، هم چنین از انتقال آلودگی از مطب به لابراتوار و برعکس جلوگیری می شود.

به تازگی نسل جدید این اسکنرها به بازار عرضه شده است. این دستگاه قابلیت های ویژه ای نسبت به مدل های قدیمی تر دارد.

یکی از مزایای مهم آن ها قابلیت اتوکلاو کردن می باشد که در بحث کنترل عفونت که مهم ترین دغدغه امروز علم دندانپزشکی است، حائز اهمیت است. این دستگاه مجهز به سیستم کنترل رطوبت و anti-fogging می باشد، هم چنین برای تهیه اسکن نیاز به ماده ی حد واسطی وجود ندارد.

این دستگاه ها قابلیت اسکن از ۱ دندان تا تمام قوس فکی را دارد. به راحتی به لپ تاپ متصل شده و تصاویر به راحتی انتقال می یابند. اسکن تهیه شده از دندان تراش خورده، با بالاترین کیفیت و بدون مشکلات روش سنتی مانند پاره شدن ماده قالب گیری و یا عدم ثبت نواحی ختم تراش می باشد.

اکنون این تصاویر اسکن شده به دستگاه CAD-CAM انتقال می یابند. این دستگاه برای طراحی پروتز ساخته شده است و قابلیت طراحی اینله، آنله، وینییر، کراون و بریج را دارا می باشد. طراحی فرم آناتومیک دندان به طوری که به راحتی تطابق در کانتکت ها و فضای اینترپروگزیمال برقرار باشد و همچنین طراحی فرم آناتومیک کاسپ ها و مارجینال ریج ها از توانایی های دیگر این دستگاه است. همه این موارد گفته شده باعث بی نیازی دندانپزشک به مراحل لابراتواری و صرفه جویی در زمان می شود.

اکنون نوبت تهیه پروتز است؛ این تصاویر طراحی شده به دستگاه Milling منتقل می شوند تا در همان جلسه طرح درمان در نظر گرفته شده آماده شود. موادی که در این دستگاه قرار می گیرند شامل سرامیک ها، زیرکونیا، هیبرید سرامیک ها، مواد resin-based، تیتانیوم و کروم-کبالت می باشد.

در واقع در یک جلسه کوتاه قالبگیری، طراحی درمان و تحویل کار بیمار انجام می شود.

66

55

دکتر عزت اله جلالیان دانشیار بخش پروتز ثابت دانشکده دندانپزشکی آزاد تهران

سیده الهام آل محمد دانشجوی دندانپزشکی دانشکده دندانپزشکی آزاد تهران

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

بیماری دهان و دندان در دوران بارداری

آتوسا نوبخت دانشجوی دندانپزشکی     خلاصه مراقبت‌های سلامتی دهان و دندان اغلب توسط دندان‌پزشکان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *