خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > اقدامات وزارت خارجه برای مشکل دانشجویان ایرانی در هند

اقدامات وزارت خارجه برای مشکل دانشجویان ایرانی در هند

به گزارش شفاف، در بیانیه وزارت خارجه آمده است:در اواخر خردادماه ۱۳۹۵ و به دنبال صدور حکم دیوان عالی کشور هند که داوطلبان واجد شرایط شرکت در آزمون نیت(NEET)  جهت تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه‌های این کشور در سال تحصیلی ۲۰۱۶ ـ ۲۰۱۷ را به اتباع هندی محدود کرده بود، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با همکاری رایزن علمی وزارت بهداشت به عنوان متولی امور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در هند، تلاش‌های مستمری در راستای امکان ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی به عمل آورد.
از جمله آنکه تا کنون مکاتبات متعددی با دانشگاه‌ها و مسؤولان هندی جهت تعیین تکلیف دانشجویان ایرانی صورت گرفته که عموماً در پاسخ اعلام شده که بر اساس حکم دادگاه، دانشجویان خارجی مجاز به شرکت در امتحان نیستند. همچنین سفیر کشورمان در ملاقات‌های خود با معاون وزیر خارجه و دیگر مسؤولان هندی، بطور مستمر نگرانی دانشجویان ایرانی در این زمینه را مطرح کرده است. علاوه بر آن، نامه‌هایی تنظیم و اسامی دانشجویان جهت کسب مساعدت وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت هند به این دو نهاد ارسال شده که متأسفانه علیرغم قول اولیه برای همکاری، این دو وزارتخانه نیز با استناد به حکم دیوان عالی هند از اقدام برای مساعدت خودداری کرده‌اند.
متأسفانه عدم شفافیت و روند طولانی پاسخگویی از سوی طرف هندی موجب شده که تلاش‌ها و پیگیری‌های متعدد، نتیجه مطلوبی به دنبال نداشته باشد. با این حال و با ذکر این نکته که عدم اختصاص ظرفیت تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مشکلاتی را برای اتباع دیگر کشورها نیز ایجاد کرده است، موضوع همچنان در دستور کار وزارت امور خارجه قرار داشته و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هند با همکاری رایزن علمی وزارت بهداشت به عنوان متولی امور دانشجویان شبه قاره، با جدیت پیگیری‌ها را در این زمینه ادامه می‌دهند.

منبع: عصرایران

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *