خانه > آخرین مقالات > ” اکلوزال اسپلینت ها و نقش آنها در بهبود مشکلات مفصل گیجگاهی فکی “

” اکلوزال اسپلینت ها و نقش آنها در بهبود مشکلات مفصل گیجگاهی فکی “

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی،اکلوزال اسپلینت وسیله ای است متحرک و غالبا از جنس آکریل سخت که با استقرار بر روی دندانهای یکی از دو قوس فکی، تماسهای بسیار دقیقی را با دندانهای فک مقابل ایجاد می نماید. این وسیله همچنین با عناوین دیگری مانند : ، Bite Guard، Bite Splint، ویا حتی Orthopedic Device نیز نامیده می شود. Night Guard اسپلینتها برای نیل به اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند از قبیل: relax  نمودن عضلات، کاهش سردرد، ثبت خصوصیات عصبی- عضلانی، اجتناب از سایش بیش از حد دندانها، کاهش سردرد، ایجاد موقعیت صحیح دیسک کوندیل در بیماران مبتلا به مشکلات TMJ.

این وسیله می تواند در تامین موقعیت مفصلی با ثبات تر، کمک کننده باشد.  همچنین می تواند باعث بهبود بخشیدن به عملکرد سیستم حرکتی جونده و کاهش فعالیتهای غیر طبیعی عضلات شود. در ضمن حفاظت دندانها و نسوج نگهدارنده آنها از نیروهای غیر طبیعی که ممکن است ایجاد تخریب یا ساییدگی دندان نماید را سبب می شود. علاوه بر اینها، اسپلینتها فواید جانبی دیگری نیز دارند از قبیل ثابت نگه داشتن دندانهای ضعیف یا لق و نیز ثابت نگه داشتن دندانهایی که دندانهای مقابل خود را از دست داده اند و ممانعت از رویش بیش از حد آنها.

استفاده از اسپلینتها ویژگیهای مطلوب متعددی را در بردارد که آنها را برای درمان بسیاری از اختلالات گیجگاهی فکی سودمند می سازد. این وسایل عموما برای فک بالا ساخته می شود و به گونه ای تنظیم می شوند که دارای تماسهای همزمان و با ثبات بر روی تمامی دندانهای فک مقابل باشند. هدف درمانی از کاربرد این وسایل حذف هرگونه عدم ثبات بین تماسهای دندانی و موقعیت مفصلی می باشد و این اسپلینتها غالبا جهت درمان ازدیاد فعالیت عضلانی و یا برطرف ساختن درد مفصل گیجگاهی فکی بکار می روند. مطالعات نشان داده است که استفاده از این وسایل می تواند فعالیتهای پارافانکشنالی را که غالیا با دوره های استرس همراه می باشند را کاهش دهد. همچنین بیماران مبتلا به اسپاسم های عضلانی نیز ممکن است کاندید مناسبی جهت کاربرد این نوع اسپلینت به شمار آید. از محاسن مهم اسپلینت ها، محافظه کارانه و قابل برگشت بودن درمان می باشد.

نوع دیگری از اسپلینت ها وجود دارد که از رزینهای اکریلی نرم ساخته شده اند و قابل ارتجاع می باشند که غالبا جهت تطابق با دندانهای فک بالا ساخته می شوند. یکی از شایعترین موارد تجویز این وسایل استفاده از آنها بعنوان Mouth Guard در فعالیتهای ورزشی می باشد. این وسایل در واقع نوعی ابزار حفاظتی بوده و احتمال بروز آسیب در اثر دریافت ضربه در نسوج دهان را کاهش می دهد. اسپلینت های نرم در مورد بیمارانیکه درجات بالایی از براکسیم ( دندان قروچه ) و یا Clenching ( دندان فشاری ) را نشان می دهند نیز پیشنهاد شده اند که تحت عنوان Nigh Guard مورد استفاده قرار می گیرند. این وسایل حهت استفاده در بعضی از بیماران مبتلا به سینوزیت های مکرر یا مزمن که باعث حساسیت بیش از حد دندانهای خلفی به فشارهای جویدن می شوند نیز پیشنهاد شده اند.

اسپلینت های نرم می توانند به کاهش این علائم که در اثر امتداد ریشه های دندانهای خلفی به داخل سینوس ایجاد شده اند کمک می نماید ولی درمان قطعی موکول به درمان سینوزیت خواهد بود. تحقیقات نشان داده است که در درمان با اکلوزال اسپلینت نرم می تواند برای بسیاری از بیمارانی که از سردرد رنج می برند مفید واقع شود.

 

دکتر پانته ­آ زادپرور

متخصص پروتزهای دندانی

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

بیماری دهان و دندان در دوران بارداری

آتوسا نوبخت دانشجوی دندانپزشکی     خلاصه مراقبت‌های سلامتی دهان و دندان اغلب توسط دندان‌پزشکان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *