خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > بازسازی صورت با ساخت اسکلت سه بعدی بینی

بازسازی صورت با ساخت اسکلت سه بعدی بینی

به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این جراحی منحصر بفرد بازسازی صورت با حضور دکتر پرویز صدیق فوق تخصص جراحی ترمیمی و پلاستیک از دانشگاه لندن، دکتر حسین بهنیا استاد و متخصص جراحی دهان و فک در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با موفقیت انجام شد.

این عمل جراحی منحصر به فرد به منظور باز سازی بینی به صورت تیمی بر روی یک مرد جوان که به دلیل بیماری در خردسالی، بینی و استخوان قسمت میانی صورتش را از دست داده بود، روز شنبه ۲۶ فروردین ماه سال ۹۶ در بیمارستان طالقانی انجام شد.

دکتر حسین بهنیا استاد گروه جراحی دهان،  فک و صورت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس تیم جراحی در این مورد گفت، این بیمار به دلیل عفونت شدید و تا حدودی به دلیل نامشخص، دچار نقص عضو شدید در قسمت میانی صورت شده بود. این نقص عضو نه تنها در استخوانهای فک بالای بیمار ایجاد شده بود، بلکه بینی بیمار نیز به همین دلیل تشکیل نشده است و یا از بین رفته است.

وی افزود: ابتدا به روش های مختلف از جمله دیسترکشن استئوژنزیس و جراحی های متعدد بازسازی استخوانهای فک بالا، اکلوژن و استخوان های قسمت میانی صورت انجام شد و پس از گذشت سه سال و اطمینان از ثبات نتایج با بهره مندی از تکنولوژی های جدید، مانند باز سازی های سه بعدی اسکلت بینی با ماده ای سازگار با بدن ساخته شد.

بهنیا گفت: این وسیله با کمک یک تیشو اکسپندر در محل پیشانی کارگذاری شد و به تدریج متسع شد و بعد از سه ماه از محل پیشانی با پایه عروقی به محل بینی از دست رفته چرخانده و پیوند زده شد.

وی تاکید کرد در بررسی منابع علمی تاکنون این روش در بازسازی کامل بینی به کار گرفته نشده است.

این عمل جراحی ۵ ساعته بصورت تیمی با حضور دکتر پرویز صدیق فوق تخصص جراحی ترمیمی و پلاستیک از دانشگاه لندن، دکتر حسین بهنیا استاد و متخصص جراحی دهان و فک در بیمارستان طالقانی انجام شد.

دکتر بهنیا حال عمومی بیمار را خوب و نتیجه عمل را رضایت بخش توصیف کرد.

 

منبع: امتداد نیوز

درباره ی گنجینه دندانپزشکی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *