خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > دندانپزشکی درمان محور

دندانپزشکی درمان محور

نوید ناصری عضو دندانپزشک شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص وضعیت آموزش دندانپزشکی در کشور بیان کرد: دوره آموزش دندانپزشكى در ايران كاملاً درمان محور بوده و دانشجويان اين رشته، براى درمانگرى آموزش داده مى شوند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد سلامت دهان ودندان، بر پايه درمانگرى است و نه بهداشت محورى؛ افزود: افزايش دهها برابرى دندانپزشك در كشور نسبت به استاندارد WHO، نبايد انتظار ارتقای سطح سلامت دهان و دندان را در مسئولان ايجاد كند.
وی ادامه داد: براى رسيدن به سطح بهترى از سلامت دهان و دندان نسبت به وضعيت نامناسب كنونى، بايد به دنبال تربيت بهورزان دهان و دندان در جهت آموزش بهداشت دهان و دندان و پايش آن باشيم تا بتوان از ميزان نياز به درمان كاست.
ناصری با بیان اینکه حدود ۵۰ دانشكده جديدالتأسيس دندانپزشكى، با امكانات ناكافى يا حداقلى خود، مى توانند با تغيير كاربرى، به فعاليتهاى آموزشى- درمانى ديگرى بپردازند، تصریح کرد: آموزش و تربيت بهورزان دهان و دندان جهت ارائه خدمات بهداشتى در خانه هاى بهداشت شهر و روستا، آموزش دانشگاهى دوره هاى كاردانى و كارشناسى پرستارى دندانپزشكى جهت رفع نياز ضروری دانشكده هاى دندانپزشكى، كلينيك هاى دندانپزشكى دولتى و خصوصى و مطب‌هاى سطح كشور به وجود پرستار دندانپزشكى و آموزش دوره هاى كوتاه مدت دستيارى دندانپزشكى جهت رفع نياز مراکز دندانپزشکی به وجود دستيار آموزش ديده و مورد تأييد وزارت بهداشت از جمله نیازهای ضروری هستند که تا به حال با وضعيتى كاملاً غير علمى، برطرف شده است.
به گفته این متخصص ارتودنسی آموزش تكنسين هاى لابراتوارى و پروتزهاى دندانى و تكنولوژيهاى نوين در دندانپزشكى جهت فعاليت در دانشكده ها و لابراتوارهاى خصوصى يا دولتى سطح كشور و كاربرى درمانى بصورت كلينيك هاى ويژه تخصصى با تعرفه دولتى و طرف قرارداد بيمه جهت ارائه خدمات سطوح ١و ٢ و ٣ دندانپزشكى به آحاد جامعه از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

تربیت نیروهای حد واسط دندانپزشکی

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی یکی از راههای بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان را تربیت نیروهای حد واسط بهداشتی عنوان کرد و گفت: قطع پذيرش عاجل دانشجوى دندانپزشكى و تغيير كاربرى حدود ۵۰ دانشكده دندانپزشكى جديدالتأسيس در جهت تربيت نيروهاى حدواسط صرفاً بهداشتى از جمله بهورزان دهان و دندان، پرستاران و دستياران دندانپزشكى و در انتها تكنسين هاى لابراتوارى و دندانسازى از جمله راهکارهایی است که می تواند به ارتقای سلامت دهان و دندان افراد بیانجامد.
وی ادامه داد: باید ظرفيت پذيرش دانشجوى دندانپزشكى در ١٨ دانشكده دندانپزشكى با سابقه در كشور را با كاهشى چشمگير جمعاً به مرز ٣٠٠ تا ٣٥٠ دانشجو در سال رساند تا در يك دوره ده ساله، به تربيت حداكثر سه هزار و پانصد نفر دندانپزشك منجر شود.
ناصری با بیان اینکه در چنين وضعيتى، فقط با احتساب فارغ التحصيلى دانشجويان فعلى دندانپزشكى داخل كشور، در سال ١٤٠١ جمعيت دندانپزشكان كشور، از مرز پنجاه هزار نفر مى‌گذرد، افزود: با كاهش رشد تربيت دندانپزشك، در سال ١٤١٠ فقط با افزوده شدن سه هزار و پانصد نفر دندانپزشك جوان و تقريباً با كنار رفتن حداقل در حدود همين تعداد از دندانپزشكان حال حاضر( به دلايل فوت، كهولت سن و بازنشستگى و…)، تقريباً جمعيت دندانپزشك كشور در مرز پنجاه هزار نفر ثابت مانده و از آن به بعد روند كاهشى خود را تا رسيدن به استانداردهاى جهانى در پيش می گیرد.
وی تصریح کرد: با ادامه چنين روند كاهشى، در سال ١٤٢٥ با افزايش حدود ٩٠٠٠ دندانپزشك در طى ٢٥ سال و حذف حدود ٢٠ هزار دندانپزشك فارغ التحصيل شده تا سال ١٣٩٠، جمعيت دندانپزشكى كشور حداقل برابر با ٣٩ هزار نفر مى شود كه باز هم بيشتر از نياز جمعيت ١٠٣ ميليونى آن زمان است.

حل معضل سونامی دندانپزشک نیازمند عزمی راسخ از سوی مسئولان

وی در خصوص معضلات افزايش بى رويه دندانپزشك درکشور اظهار داشت: اکنون و بر اساس آمار نسبتاً رسمى دانشگاه شیراز، نسبت جمعيت به دندانپزشك در شهر شیراز از تمام شهرها و كشورهاى دنيا كمتر شده و به ٧٠٠ نفر جمعيت به يك دندانپزشك رسيده است.
عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی افزود: رسماً حدود ٤٠٠ دندانپزشك مازاد بر ظرفيت دندانپزشكى شهر شيراز وجود دارد كه اين شرايط بحرانى، در حال وخيم تر شدن و تسرى به ساير شهرهاى كشوراست و از آن به عنوان سونامى دندانپزشك مى توان نام برد كه مى تواند در سطح كلان جامعه، خانمان برانداز باشد.
ناصری تصریح کرد: اميدواریم كه شاهد پديدار شدن عزمى راسخ و عارى از سياست در راه چاره انديشى عاجل مسئولان دولت و نه فقط وزارت بهداشت، در حل معضل سونامى دندانپزشك باشيم.
به گفته عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی نسبت دندانپزشك به جمعيت بر اساس استانداردهاى جهانى WHO، نشان دهنده استاندارد هر سه هزار نفر جمعيت به يك دندانپزشك است که در بهترين حالت، اين نسبت در معدود كشورهاى توسعه يافته از جمله منطقه اسكانديناوى و بريتانيا، كه از بهترين سطح سلامت دهان و دندان برخوردارند، در حدود ١٥٠٠ تا ٢٠٠٠ نفر به يك دندانپزشك است.
وی یادآور شد: اکنون قريب به ۲۹هزار دندانپزشك فعال در كشور وجود دارد(با احتساب دندانپزشكان زنده ياد، بازنشسته يا مهاجرت كرده)، كه با احتساب استاندارد سازمان بهداشت جهانى، اين تعداد دندانپزشك، نه تنها نسبت به جمعيت فعلى ٨٠ ميليونى كشور، بيشتر شده است بلكه تا مرز ٨٧ ميليون نفر جمعيت را شامل مى شود.

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *