خانه > اخبار تصویری > دندانپزشکی که پشمک را اختراع کرد!

دندانپزشکی که پشمک را اختراع کرد!

ویلیام جیمز موریسون (۱۸۶۰-۱۹۲۶) یک دندانپزشک و مخترع از نشویل، تنسی، فارغ التحصیل از دانشگاه کالج دندانپزشکی تنسی ۱۸۹۰، است که برای توسعه دستگاه آب نبات پنبه ای شناخته شده بود.

ویلیام موریسون بعدا(۱۸۹۴) رئیس انجمن دندانپزشکی ایالتی تنسی شد.
او یک مخترع مشتاق بود و دارای تعداد زیادی از اختراعات معتبر بود. یکی از آنها آب نبات پنبه (در اصل به نام Fairy Floss) و دستگاهی که او در همکاری با جان سی وارتون در سال ۱۸۹۷ساخته است. این دستگاه الکتریکی در نمایشگاه سال ۱۹۰۴ سنت لوئیس جهان معرفی شد.

13

 او همچنین یک وکیل، نویسنده، و یک رهبر امور مدنی و سیاسی بود. علاقه او در هر دو علم و سیاست بود، و شخصا با هر دو ویلیام جنینگز برایان و رئیس جمهور وودرو ویلسون همراه بود. علاوه بر این، او یک نویسنده محبوب کتاب های کودکان و به ویژه ترویج خواندن در میان جوانان بوده است به همین ترتیب، او یک فرایند شیمیایی برای پاک کردن آب آشامیدنی عمومی برای نشویل را ابداع کرده است در اواخر سال ۱۹۲۶، دکتر موریسون، در اثر سکته مغزی در سن ۶۶  سالگی درگذشت.

14

آبنبات پنبه ای یا همان پشمک (ایالات متحده، هند، کانادا)، نخ آبنبات (بریتانیا، پاکستان، ایرلند، نیوزلند، هند، آفریقای جنوبی، کانادا)، یا نخ دندان (آفریقای جنوبی)، و نخ ریسی (استرالیا) یک شکل قند پنبه ای است . به گفته نیویورک تایمز، شیرینی “تقریبا ۹۹٫۹۹۹ درصد قند است، با رگه هایی از طعم دهنده و رنگ غذا.”
ساخته شده از حرارت دادن شکر و قند مایع نخ ریسی از طریق حفره های کوچک که در آن در رشته نازک-جامد “آبنبات” وجود دارد.  پشمک نهایی عمدتا شامل هوا، با یک وعده معمولی با وزن حدود ۱ اونس یا ۳۰ گرم است.
اغلب در نمایشگاه، سیرک، کارناوال، و جشنواره های ژاپنی سرو شده، و در قالب چوب کاغذی، خلال دندان های بزرگ و یا در کیسه های پلاستیکی به فروش می رسد. رنگ آمیزی مواد غذایی می تواند مورد استفاده برای تغییر رنگ سفید طبیعی آن شود، و طعم دهنده های متعدد برای تغییر طعم و مزه موجود می باشد.
شیرینی مشابه عبارتند از Pashmak فارسی، و Pişmaniye ترکی ، هر چند مورد دوم با آرد و آب، علاوه بر قند ساخته شده است.

  از آبنبات پنبه ای در آمریکا “candyfloss” در انگلستان و هندوستان، “نخ ریسی” در استرالیا و فنلاند، “ریش پاپا” (BARBE پاپا) در فرانسه، و “مو بانوان قدیمی” در یونان نام برده می شود.

رشته های آب نبات پنبه نازک تر از موی انسان است.

15

تاریخچه

ادعاهای متعدد برای منشاء آب نبات پنبه، با برخی از منابع به شکل قند ریسی در اروپا در قرن ۱۹ام وجود دارد. در آن زمان، شکرریسی یک کار فشرده گران قیمت بود و به طور کلی در دسترس نبود. نسخه های شکر ریسی از ایتالیا اوایل قرن ۱۵ام سرچشمه گرفته است.

ماشین آب نبات پنبه ای در سال ۱۸۹۷ توسط دندانپزشک William Morrison  ویلیام موریسون و شیرینی پزی جان سی وارتون و برای اولین بار در نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۴ به عنوان “نخ ریسی”  با موفقیت های بزرگ روبرو گشت، فروش ۶۸۶۵۵ جعبه در ۲۵ ¢ به مخاطبان گسترده ای را معرفی اختراع شد در هر جعبه (معادل ۶ $ در هر جعبه امروز). Joseph Lascaux جوزف لاسکو، یک دندانپزشک از نیواورلئان، لوییزیانا، یک دستگاه آب نبات پنبه مشابه در سال۱۹۲۱  اختراع کرد. در واقع، حق ثبت اختراع لاسکو به نام شیرینی شیرین “آب نبات پنبه” و “نخ ریسی” رسما مورد قبول واقع شد، اگر چه این نام در استرالیا حفظ شد. در ۱۹۷۰s دستگاه آب نبات پنبه به صورت خودکار ایجاد شد که محصول را  بسته بندی می کرد. که برای تولید و در دسترس بودن جهت فروش در کارناوال، نمایشگاه ها، و فروشگاه های در ۱۹۷۰آسان تر بود.
توتسی رول از کانادا، بزرگترین تولید کننده پنبه و آب نبات جهان، نسخه با طعم میوه صعود به نام Fluffy Stuff ( کرکی) را اختراع کرد.

16

ایالات متحده در ۷دسامبر روز ملی آب نبات پنبه ای را جشن می گیرد.

17

  • به نظر شما هدف ویلیام موریسون از اختراع پشمک چه بوده است؟

منبع: پاب مد و ویکی پدیا

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

لوگوهای دندانپزشکی چه پیامی دارند؟

شما یک دندانپزشک هستید پس باید لوگویی که انتخاب میکنیدطرح دندان باشد درست است؟ بخصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *