خانه > مجله دندانپزشکی > بین الملل > راه‌های یافتن نیازهای مراقبت و بهداشت دهانی در جمعیت مسن

راه‌های یافتن نیازهای مراقبت و بهداشت دهانی در جمعیت مسن

پیش از این نمونه‌ای از کشورها و شرکت‌های مختلفی در سراسر دنیا وجود دارند که خود را با تغییرات جمعیتی تطابق داده‌اند. برای مثال ربات‌ها(تصویر سمت چپ) که در مراقبت‌های بهداشتی و سلامت در رستوران‌ها(تصویر سمت راست) استفاده می‌شوند. این امر به‌ویژه جهت برطرف کردن نیازهای افراد سالخورده بکار می‌روند.

Sep 20, 2016

ژاپن،توکیو: در کشورهای صنعتی دو گرایش اصلی برای جمعیت وجود دارد که مسلم و غیرقابل  بحث است. جمعیت به سن پیری می‌رسد درحالی‌که تعداد فرزندانشان نیز کم است. طبق گزارش واحد بین‌المللی سن جمعیت جهان در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۵ درصد از جمعیت سن بالای ۶۰ سال را در سال ۲۰۵۰ خواهند داشت. این تحولات قابل‌توجه به همراه مجموعه‌ای از تغییرات خواهد بود که شامل: نبود حداقل بهداشت دهانی در افراد پیر و چیزهایی که نقش مهم در سلامتی کلی و تندرستی افراد دارند می‌باشد.

پیشرفت در زمینهٔ های پزشکی و تکنولوژی و همچنین بهداشت جمعیت و سیاست، منجر به افزایش طول عمر جمعیت در طول چندین دهه‌ی گذشته شده است. حالا دیگر عمر کردن تا ۸۰ سال در همه‌جا طبیعی بوده و اما در آفریقا بین متولدین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ عمر متوسط افراد بالاتر ازآنچه ذکر شد می‌باشد. اگرچه امید به طول عمر بیشتر لزوماً به معنای زندگی سالم نیست و فاصله‌ی این دو طبق گزارش نویسنده به‌طور متوسط ۱۰ سال است. همچنین این آمار در کشورهای پردرآمد و کم‌درآمد و نیز با درآمد متوسط یکسان است.

ازلحاظ بهداشت دهانی کیفیت روبه‌زوال زندگی در افراد سالخورده مرتبط با عملکرد آسیب‌دیده‌ی سیستم جویدن و مصرف ناکافی مواد غذایی می‌باشد. جهت رسیدگی به موضوعات بهداشت دهانی در خصوص افراد مسن، انجمن دندان‌پزشکان پیش از این به نیروهای (اتحادیه‌ی دندان‌پزشکان سراسر دنیا)FDI و شرکت دندانپزشکی GC ژاپن در سال ۲۰۱۵ پیوسته و شرکت “سلامت دهان برای جمعیت سالخورده ” را راه‌اندازی کرده است.

محتوای کنفرانس دوساله از میان چندین موضوع احتمالی دیگر، تحقیقات اولیه جهت پایه‌ریزی نقش اصلی دندان‌پزشکان در افزایش طول عمر سالم، فرصت مطالعه جهت ترقی پیشگیری و درمان بیماری‌های دهانی در افراد سالخورده، افزایش آگاهی در تحقیق  در سلامت دهان در جمعیت سالخورده می‌باشد.

دکتر Patrick Hescot رئیسFDI در کنگره‌ی سالانه‌ی دندانپزشکی دنیا در لهستان گفت: “نیاز به تغییر در روش بهداشت دهان که مردم در سراسر زندگی خود، از اولین لحظه به کار می‌گیرند وجود دارد. همچنین نیاز به تغییر در درمان‌های بهداشت دهان که در طول دوره‌های مختلف زندگی‌شان دریافت می‌کنند وجود دارد”

وی افزود :” استراتژی‌های سالخوردگی پیش از ۵۰ سال نیاز به گسترش وسیع در اقدامات پیشگیرانه داشته و ملتزم آموزش‌های مردمی می‌باشد” این موضوع در کنگره در سالن اصلی موردبحث قرار خواهد گرفت.

تطابق با تغییرات دموگرافی

برخی کشورها پیش از این شروع به جابجایی جمعیتی با اقدامات ابتکاری کرده‌اند. در ژاپن برای مثال جایی که یک‌سوم از ساکنینش سن بالای ۶۰ سال دارند، در کافه  Kamulier در توکیو به‌طور ویژه جهت مشاهده‌ی محدودیت‌های ناشی از وضعیت‌های دندانی رایج در نسل‌های قبل‌تر مثل پوسیدگی، بیماری‌های پریودنتالی و بیماری‌های مرتبط با فقدان دندان طراحی‌شده است.

صاحب رستوران در وب‌سایتشان نوشته که: “ما می‌خواهیم هرکسی از وعده‌ی غذایی خود لذت ببرد. اما آن دسته از افراد که عملکرد دهانی‌شان ضعیف شده، کیک برنج سنتی ژاپن به گلویشان می‌چسبد و همچنین کیک اسفنجی باعث جذب رطوبت دهانشان شده و درنتیجه عمل بلع را دشوار می‌سازد”.

گروه غذایی GC  در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده (در جهت حمایت از تعهد برای رسیدن به تغییراتی در جمعیت سالخورده) و دسرهایی ارائه می‌دهد که توسط بنام‌ترین سرآشپزان Hironobu Tsujiguchi تهیه‌شده که ازنظر جویدن و بلع بسیار آسان هستند. شرکت در افتتاحیه‌اش اظهار کرد: “خوردن یکی از عوامل شادی و لذت‌بخش زندگی می‌باشد.GC برای افرادی که در جویدن و بلع مشکل‌دارند(به علت پیری یا ناتوانی ) تجربه‌ی دوباره‌ی این لذت را فراهم کرده است.

علاوه بر منوی این کافه که به‌دقت انتخاب‌شده این مجموعه بر اهمیت مراقبت بهداشت دهانی تعبیه‌ی مکان‌هایی جهت مسواک زدن و نیز از طریق ارائه‌ی مشاوره توسط کارشناسان و حامیان و همین‌طور مشاوره‌ی متخصص تغذیه و بهداشت‌کاران دندانپزشکی تأکید می‌کند.

با افزایش نسبت تولد و نیز افزایش امید به طول عمر بیشتر، کشورهای شرقی آسیا نمونه‌ای عالی از روش و مسیر صحیح می‌باشند چراکه در این کشورها  جمعیت آن‌ها هم‌زمان سالخورده و کاهش می‌یابند. علاوه بر ابتکار و نوآوری جالب مانند کافه Kamulier کشور ژاپن روی روبات‌های صنعتی خودکار می‌کند. نمونه‌ی اولیه‌ی این روبات‌های خدماتی متحرک، درزمینهٔ ی مراقبت سلامت در جهت تغییرات مرتبط با جمعیت سالخورده قبلاً معرفی شده بود، یعنی بیشتر مردم نیاز به مراقبت و افراد کمی از آن‌ها کارگر هستند.

برای مثال ROBEAR یک دستگاه روبات شبیه خرس است که توسط موسسه‌ی تحقیقاتی RIKEN ژاپنی با همکاری Sumitomo RIKO ساخته‌شده است. روبات می‌تواند بیماران را از تخت بلند کند و روی ویلچر بنشاند یا درصورتی‌که بیماران نمی‌توانند روی پای خود بایستند به آن‌ها کمک می‌کند. درنتیجه باعث کمک به پرستارانی می‌شود که به علت بلند کردن مداوم بیماران دچار درد در ناحیه‌ی پایینی کمر می‌شوند.

طبق گفته‌ی دکتر Toshiharu Mukai بر اساس نتایج محققان روی پروژه‌ی ROBEAR هنوز فاصله‌ی زیادی بین تحقیقات آزمایشگاهی و استفاده‌ی سودمند وجود دارد. برای مثال ROBEAR بسیار پیچیده است و نگهداری از آن و یا تعمیر این روبات جهت استفاده‌ی عملی بسیار دشوار است.

اگرچه روبات‌های پرستار مثل ROBEAR ممکن است بتوانند دستیاری برای پرستاران در آینده باشند. در حقیقت نمونه‌هایی از دستگاه‌های روبات که قبلاً معرفی‌شده وجود دارند که در انجام کارهای روزمره بسیار موفق بوده‌اند و کمک بسیاری به بیماران و نیروهای انسانی کرده‌اند.

MED (یک روبات ساخته‌شده بر اساس طراحی هوشمند مهندسی و پزشکی است) که بلندی قد آن به‌اندازه‌ی ۶۰ سانتیمتر و شبیه انسان می‌باشد. این روبات توسط شرکت آمریکایی RX Robots تولیدشده و در مصارف بیمارستانی و کلینیک‌های دندانپزشکی در آمریکای شمالی کاربرد دارد.

طبق گفته‌ی دکترTanya Beran، مؤسس روبات‌های RX Robots ، این روبات‌ها قادر به یادگیری استراتژی‌های کنترل درد بیمار در زمان قبل، حین و بعد از پروسه‌ی درمان می‌باشد و کاهش ۵۰ درصدی در درک حس درد برای درمان کودکان را نشان داده است.

به دلیل تنوع سیستم‌های نرم‌افزاری و گوشی‌های هوشمند که قبلاً ارائه و استفاده می‌شدند امروز می‌توان از روبات‌ها جهت آموزش صحیح مسواک زدن و ارتقا کیفیت بهداشت دهان استفاده کرد در این صورت روبات‌ها در تمامی سنین بیماران را در خانه جهت کمک در مسواک زدن و نحوه‌ی آن همراهی خواهند کرد.

به‌طورکلی تکنولوژی‌های دیجیتال احتمالاً اهمیت زیادی در ارتقا پیشگیری از بیماری‌های دهانی و نیز در جهت نیازها و تغییرات دوران پیری جمعیت خواهد داشت.

درباره ی admin

همچنین ببینید

بیماران مبتلا به پریودنتیت در معرض خطر بالایی از ابتلا به سکته‌ی مغزی قرار دارند.

تحقیقات جدید ارتباط محکمی بین پریودنتیت مزمن و سکته‌ی مغزی یافته است. SANTIAGO DE COMPOSTELA …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *