خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > رتبه ۱۲ ایران در تولید علم دندانپزشکی دنیا

رتبه ۱۲ ایران در تولید علم دندانپزشکی دنیا

دکتر «سعید عسگری» دبیر شوای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با تمجید از روند رو به رشد تولید علم در ایران و به‌خصوص در دولت تدبیر و امید گفت: تولیدات علمی کشورمان در حوزه‌های مرتبط با دندانپزشکی روند صعودی در این دولت داشته و سال گذشته رتبه ۱۴ دنیا و امسال با دو پله ارتقاء به دوازدهمین کشور دنیا ارتقاء یافته است.

عضو شورایعالی مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی از اسکوپوس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های معتبر دنیا در سنجش رشد تولید علم نام برد و افزود: رتبه تولید علم کشورمان در این پایگاه معتبر در بین ۲۰۰ کشور دنیا رتبه ۱۶ است که رتبه‌ای درخور و شایسته افتخار است. ضمن اینکه جایگاه ایران در همه پایگاه‌های معتبر از روند رو به رشد و جایگاه ممتازی برخوردار بوده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن اندودانتیست‌های ایران با تحلیل روند تولید علم در ایران به رشد تولید علم در برخی زیرشاخه‌های علمی در کشورمان اشاره و تصریح کرد: اگرچه در روند رشد تولید علم در زیرشاخه‌ها با فراز و نشیب‌هایی روبرو هستیم اما در مجموع جایگاه ما در تولید علم در جهان و منطقه قابل توجه است.

عسگری به رشد تولید علم در رشته‌های مرتبط با علوم‌پزشکی اشاره و خاطرنشان کرد: تولید علم ایران در علوم پزشکی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رتبه ۱۹ جهان بوده و به عبارتی شاخص تولید علم در علوم پزشکی ما سه رتبه پایین‌تر از تولید علم در کشور است.

وی با بیان این‌که در زیرشاخه‌های علوم پزشکی تفاوت‌هایی در شاخه‌های مختلف وجود دارد از دندانپزشکی به‌عنوان موفق‌ترین زیرشاخه علوم پزشکی ایران از نظر تولیدعلم در دنیا نام برد و گفت: حوزه دندانپزشکی ایران از نظر تولید علم در دو سال گذشته به ترتیب رتبه‌های ۱۴ و ۱۲ را داشته که جایگاه بسیار ممتازی برای این زیرشاخه مهم است.

دبیر شوای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اذعان به این‌که سلامت دهان و دندان با سلامت کلی افراد در ارتباط مستقیم است، اضافه کرد: شواهد علمی نشان داده که بیماری‌های دهان و دندان با بیماری‌های عمومی ارتباط دارد.

وی با بیان این‌که درمان بیماری‌های دهان و دندان مستلزم هزینه‌های زیادی است گفت: از همین رو سلامت و خصوصاً سلامت دهان و دندان برای همه دولت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان این‌که وزارت بهداشت ایران در اوایل دهه ۸۰ برای اولین بار یک دوره پی.اچ.دی مشترک با کشور فنلاند که از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته در این حوزه است برگزار کرد خاطرنشان کرد: خوشبختانه تربیت‌شدگان همان دوره مشترک و تلاش‌هایی که در آن دوره صورت گرفت امروز به ثمر نشسته و شاهد بهبود وضعیت دندانپزشکی و سلامت دهان و دندان هستیم.

همچنین با اشاره به اجرای طرح مهم تحول نظام سلامت در دولت تدبیر و امید تصریح کرد: خوشبختانه به فاصله یک‌سال پس از آغاز این طرح دولت طرح تحول نظام سلامت دهان و دندان را نیز شروع کرد.

دکتر عسگری از اجرای طرح فلورایدتراپی با وارنیش در میان دانش‌آموزان کشورمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت تدبیر و امید در کشور و در حوزه سلامت دهان و دندان نام برد و افزود: هدف وزارت بهداشت از این طرح ارتقاء سلامت دهان و دندان و کاهش پوسیدگی دندان کودکان و نوجوانان است.

منبع:ایسنا

درباره ی admin

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *