خانه > اخبار تصویری > سفری مجازی به موزه ملی دندانپزشکی

سفری مجازی به موزه ملی دندانپزشکی

موزه ملی دندانپزشکی آمریکا

 

تاریخچه

تکامل دندانپزشکی مدرن هزاران سال طول کشید. اولین تمدن های بشری شواهدی از راه حل های مشکوک برای درد دندان به همراه داشت. متون سومری از ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد پوسیدگی دندان  را کشف کردند و حتی آن را به دلیلی مانند کرم دندان نسبت دادند.میتوان گفت از آن زمان به بعد تا قرن ۱۷ ام که پزشک فرانسوی Pierre Fauchard به کشف روشی علمی بهداشت دهان و دندان عملی و مشاهدات و ثبت نتایج در این زمینه و انتشار اولین کتاب درسی جامع دندان، کشش رو به جلویی مشاهده نشد.

در دوران ابتدایی کارهای مربوط به دندانپزشکی توسط سلمانی ها صورت میگرفت این “آرایشگر جراح” های قدیمی اغلب با شیوه های خام و مشاوره عجیب و غریب منجر به عفونت دهان و برداشتن لثه و آسیب های دیگر میشدند.

یکی ازنقاط عطف درتاریخ دندانپزشکی، تاسیس کالج جراحی دندانپزشکی بالتیمور در سال ۱۸۴۰ بود که تشخیص را مبتنی بر شواهد گذاشت.

در یک روز تابستان زیبا در۲۰ ژوئن  ۱۹۹۶، دکتر ساموئل دی هریس دندان‌پزشک متخصص اطفال و اهل میشیگان درحالی‌که توسط نمایندگان محلی، ایالتی و دولت ملی و پیشکسوتان جامعه دندان‌پزشکی احاطه شده بود طناب سفیدی را به‌منزله نخ دندان پاره کرد و  موزه ملی دندانپزشکی آمریکا واقع در بالتیمور، مریلند افتتاح شد. از آن روزبه بعد، هزاران نفر از بازدیدکنندگان اعم از دانش آموزان مدارس، گردشگران و خانواده ها از سراسر جهان به دیدار National Museum of Dentistry می‌روند.

 

این موزه نمایشگاه و تاریخ دندانپزشکی ایالات‌متحده آمریکا و سراسر جهان را در خود دارد. در پردیس دانشگاه مریلند، بالتیمور، خانه اول دانشکده دندانپزشکی کشور، کالج جراحی دندانپزشکی بالتیمور ، آثار متعدد مربوط به دندانپزشکی در طول اعصار و همچنین بهداشت حرفه‌ای و دندانپزشکی دهان را به نمایش گذاشته است. قدمت ساختمان دانشکده مربوط به سال ۱۹۰۴ میباشد که توسط دولت بطور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است.

این موزه همچنین موفق به طراحی ‌عنوان موزه دندان رسمی کشور آمریکا (۲۰۰۳)  مفتخر شده او وابسته به موسسه اسمیتسونیان است.

اگر کسی راجع به موزه دندانپزشکی با شما صحبت کند چه چیزهایی در ذهنتان خواهد آمد؟

  • پنس و دندان های کشیده شده مربوط به دوران باستان در دورانی که هنوز از بیهوشی در درمان بیماران استفاده نمیشد.
  • مجموعه ای از کتاب های کمیاب و محرمانه دندانپزشکی
  • یونیت های ناراحت کننده و عذاب آور دندانپزشکی

و یا …

موزه ملی دندانپزشکی دارای بیش از ۴۰۰۰۰ اشیاء است که با مجموعه ای از آثار دندان، منابع آموزشی، و آثار هنری یکی از بزرگترین و مهم ترین از نوع خود در جهان است.

موزه ملی دندانپزشکی برای جمع‌آوری گسترده گنجینه‌های مربوط به دندان مشهور است.  چهار عکس اندی وارهول از  رهبران حامی دندانپزشکی، سنت آپولونیا،  و تنها دندان Jukebox در جهان، که نقش مهمی در تبلیغات پرمنفعت دندانپزشکی داشته است. علاوه بر این NMD اخیراً یک عکس از دکتر جان هنری در تمرین دندانپزشکی و یکی از سه مدال افتخار ارائه‌شده به دندان‌پزشکان نظامی به دست آورده است. هدف اصلی این موزه ارتقا دانش و آگاهی راجع به بهداشت دهان و دندان با نشان دادن تاریخ و تکامل این علم بوده است.

ابزار دندانپزشکی شخصی ملکه ویکتوریا

در سراسر اقیانوس اطلس در قرن ۱۹ ام، پادشاه حاکم بر انگلستان دارای مجموعه ای بزرگ از ابزارهای شخصی مربوط به بهداشت دهان و دندان است. دکتر سوانک متصدی موزه، توضیح میدهد که مردم در دوره ویکتوریا بسیار بهداشت گرا شده بودند بطوری که مردان از خلال دندان و زنان هم از نوع تزئینی آن استفاده میکردند.

علاوه بر این گفته میشود در این مجموعه بسیاری از انواع تاریخی مسواک وجود دارد که با موی گراز بر روی چوب ساخته شده است.

علاوه بر این در بخش مهندسی زیستی تحقیقات اخیر انجام گرفته راجع به دهان و دندان مانند کشف تاریخ پروتز،رشد دوباره دندان ها و ژن های مرتبط با بیماری های مربوز به دهان ودندان را میتوان دید.

 

مجسمه تمام‌قد مجری مشهور سیرک پنی ویلسون که ” فک آهنی” را نشان داد.

شناسایی قربانیان از طریق دنداهایشان در پزشکی قانونی، تجزیه و تحلیل ساختار جمجمه و یا استخراج DNA از دندان

گالری دندان جورج واشنگتن

پدر کشور آمریکا شاید معروفتری بیمار دندان هم باشد.

در گالری مخصوص جرج واشنگتن، اولین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در قرن ۱۸ میتوان مشکلات او درباره دهان ودندان و دندانپزشک مخصوصش ،دکتر جان گرین وود، مرد پشت لبخند واشنگتن نیز را کشف کرد.

گفته میشود که جرج واشنگتن از سن ۲۲ سالگی شروع به از دست دادن دندانهایش کرد. و تنها یک دندان طبیعی برایش باقی ماند.

نمایشگاه دائمی، ۳۲ دندان فوق‌العاده، شامل اشیاء موردعلاقه مانند پروتز جورج واشنگتن(ساخت دندان مصنوعی از عاج و نه چوب) را شامل میشود.

کشف قدرت یک لبخند سالم با سفر به موزه ملی دندانپزشکی!

روزانه بسیاری از دانش آموزان آمریکایی برای بازدید به موزه دندانپزشکی میروند و هدف آموزش نقش سلامت و بهداشت دهان و دندان در زندگی است. برنامه های سرگرم کننده و جذابی مانند نمایشنامه های بهداشت دهان و دندان و نمایشگاه های تعاملی طبق استاندارد آموزش و پرورش برای آنها در نظر گرفته شده است. بازی های کامپیوتری مرتبط با موضوع و مدلسازی های بسیار کاربردی از دیگر نقاط قوت این مجموعه است.

در بخش دیگر کتاب هایی مرتبط با دهان ودندان نیز برای مطالعه کودکان بر حسب گروه سنی نیز تدارک دیده شده است.

 

میراث غنی به جا مانده از آمریکایی های آفریقایی تبار در دندانپزشکی و نیز نهادها و سازمان ها که چشم انداز سیاسی و اجتماعی بهداشت دهان در ایالات متحده را تغییر داد از بخش های جالب توجه دیگر است.

بزاق شناسی

در این بخش تمام آنچه درباره بزاق دهان باید بدانید به صورت کاملا مفصل گفته شده از جمله اینکه از چه چیز بوجود آمده و چه نقشی در بهبود هضم غذا و محافظت ازدندان و درک طعم مواد غذایی دارد، در بدن چگونه کار میکند، در صورت اختلال در غدد بزاقی چه مشکلاتی در دهان بوجود می آید و …

مجموعه‌ حیوانات

جمجمه حیوانات و دندان‌هایشان، مقایسه دندان حیوانات مختلف با یکدیگر، تجزیه‌وتحلیل جمجمه، و کشف آنچه می‌خورند می‌باشد. این موضوع میتواند نشان دهنده تفاوت های لبخند حیوانات باشد.

 

نمایش دندان نهنگ دریایی قطب شمال،کشف اسطوره های باستانی و موجودی عجیب با دندان عاج فیل که میتواند تا ۹ فوت به طور مستقیم رشد کند.

 

درباره ی گنجینه دندانپزشکی

همچنین ببینید

چرا عکاسی دندان برای کارتان مهم است؟

عکاسی همواره بخشی ارزشمند از دندانپزشکی در نظر گرفته شده است. با ظهور فن آوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *