خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده و از آنها راجع به نحوه فعالیت و تولیدات پرسیده که شما را به خواندن شرح حالی مختصر از این شرکت دعوت میکنم:

  • لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

علیرضا جباری، کارشناس ارشد مهندسی پزشکی، معاون تولید و برنامه‌ریزی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

  • توضیحات کامل در خصوص شرکت سها؟

سازمان تداركات پزشكي وابسته به جمعيت هلال‌احمر، تصميم به ساخت راه‌اندازی واحدهاي توليدي دارو و تجهيزات پزشكي براي جلوگيري از خروج ارز از كشور را گرفت و در سال ۱۳۷۱ كلنگ احداث “كارخانه سرنگ هلال ايران” یا “سها ۱ ” (نام سابق این شرکت)  باهدف رسيدن به مرز خودكفايي درزمینهٔ توليد سرنگ و تجهيزات یک‌بارمصرف پزشكي به زمين زده شد و اين كارخانه در ۱۸ ارديبهشت ۱۳۷۲ با توليد آزمايشي شروع به کارکرد.

شروع به كار شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران (نام جدید شرکت از سال ۱۳۸۶ به بعد) امتيازي بزرگ و افتخارآميز براي كشور محسوب می‌شود كه يك واحد توليدي همگام با فناوري روز و طراحي مدرن سيستم تجهيزات پزشكي كشور را درزمینهٔ توليد سرنگ و لوازم یک‌بارمصرف پزشكي تا مرز رسيدن به خودكفايي و رقابت كيفيت با محصولات معروف‌ترین کمپانی‌های روز اروپا سوق دهد.

در حال حاضر شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران يكي از بزرگ‌ترین قطب‌های توليدي كشور درزمینهٔ توليد تجهيزات یک‌بارمصرف پزشكي محسوب و می‌توان اذعان نمود كه كيفيت محصولات توليدي برترين ويژگي اين كارخانه محسوب می‌شود.

فعالیت‌های شرکت عمدتاً توليدي و آغاز فعاليت آن با توليد سرنگ‌های دو و پنج میلی‌لیتر بوده است كه رفته‌رفته محصولات جديدي به خط توليد آن اضافه‌شده است. در سال ۷۴ اولين خط توليد صافي دياليز با ظرفيت یک‌میلیون و دویست هزار عدد در سال راه‌اندازی شد كه در سال ۸۱ با بهره‌برداری از خط دوم توليد صافي دياليز ظرفيت توليد اين محصول جمعاً به دو و نیم ميليون عدد صافي در سال ارتقاء داده شد. در سال ۷۸ خط توليد فيلتر تالاسمي و سپس خط توليد سرسوزن در اين شرکت راه‌اندازی گرديد. در حال حاضر خط توليد ۱۵ محصول مختلف در سها فعال است. عمده محصولات توليدي اين كارخانه سرنگ‌های دوتکه شامل سرنگ ۲ میلی‌لیتر، سرنگ ۵ میلی‌لیتر، سرنگ‌های سه‌تکه شامل سرنگ‌های ۳ و ۵ و۱۰ میلی‌لیتر و سرنگ انسولين است. سرسوزن از ديگر توليدات اين كارخانه است كه در ۴ سايز مختلف توليد می‌شود و همچنين توليد آنژيوكت كه توليدي كاملاً منحصربه‌فرد در ايران است و تمام مراحل توليد آن در سها انجام می‌پذیرد. سرسوزن دندانپزشكي در سايزهاي مختلف، فيلتر يا صافي دياليز در انواع Low Flux و High Flux، فيلتر تالاسمي در دو نوع تک‌واحدی و دو واحدي، ست دياليز وريدي و شرياني، سوزن فيستولا، ست سرم، ميكروست و کیسه و کارتریج بی‌کربنات سدیم از ديگر توليدات اين شرکت  محسوب می‌گردند.

همچنين این شرکت نياز واحدهاي ديگر را از قبيل بطري براي مايعات دارويي و نيز پوكه فلاكن مخصوص قطره فلج اطفال براي مؤسسه رازي را پوشش می‌دهد.

شرکت شامل بخش‌های توليد، بازرگانی، تحقیق و توسعه، پشتيباني، واحد اداري، مالي، فروش، انبارها و ساير واحدهايي می‌باشد كه در خدمت توليد فعال‌اند. این شرکت همچنین نمایندگی انحصاری فروش و خدمات پس از فروش ماشین‌های دیالیز فرزنیوس در ایران را هم دارا می‌باشد.

محصولات پس از بسته‌بندی، استريليزاسيون و تأييد آزمايشگاه ميكروبيولوژي، قرنطینه، آماده ترخيص از كارخانه و ورود به بازار است.

تجهيزاتي و ماشین‌آلاتی را كه این شرکت در خطوط توليد به كار گرفته است غالباً از اروپا و اهم آن از آلمان، اتریش، فرانسه، ايتاليا، ژاپن و کره می‌باشند. دستگاه‌های تزريق پلاستيك و خطوط مونتاژ و دستگاه‌های بسته‌بندی جملگي آلماني و اتریشی هستند. اهم قالب‌های تزريق پلاستيك سوئيسي، آلماني و ايتاليايي هستند. یکی از خطوط مونتاژ انسولين محصول مشتركي از ايتاليا و آمريكاست، خط دیگر آن محصول کشور کره می‌باشد. خطوط توليد فيلتر تالاسمي ايتاليايي است.

ملاك کار در این شرکت از ابتدای راه‌اندازی استانداردهاي روز اروپا بود و چون كليه طراحی‌ها و خطوط توليد و دستگاه‌ها از اروپا خریداری‌شده، درنتیجه محصولات مشمول استانداردهاي لازم اروپايي نيز می‌باشند. این شرکت همواره در طراحي و ساخت محصولات خود از استانداردهاي بین‌المللی ، استانداردهاي ملي و محلي بهره جسته است.

سها در سال ۷۶ گواهي ISO 9002 سيستم مديريت كيفيت را كسب كرد و در سال ۸۲ موفق به كسب ISO 9001 شد. ازآنجاکه این شرکت و مدیریت حاکم بر آن براي منابع طبيعي کشور اهميت ویژه‌ای قائل است خود را ملزم به رعايت موارد و الزامات محيطي نموده و شرايط لازم را براي كسب استاندارد ISO 14001 را نيز فراهم نموده است.

غالباً سرمایه‌های اصلي يك شركت نه‌تنها تجهيزات بلكه منابع انساني اوست. ازاین‌رو سها شرايط لازم براي كسب استاندارد OHSAS 18001 را هم فراهم آورد كه بر اساس اين استاندارد سازمان و مديريت، خود را ملزم می‌داند كه امنيت و بهداشت و ايمني منابع انساني را تأمين نموده و همواره در راستاي حفاظت از اين منابع و منابع مالي و تجهيزات شرکت كوشا باشد.

با توجه به تلاش‌هایی كه سها براي كسب استانداردهاي مختلف انجام داده، در دو مرحله در سال ۸۱ و ۸۴ از سوي اداره استاندارد به‌عنوان واحد توليدي نمونه انتخاب و سپس براي اخذ نشان CE اقدام نمود، در حال حاضر قريب به‌اتفاق محصولات توليدي سها داراي نشان CE و قابل‌رقابت و حضور در بازارهاي جهاني هستند و هم‌اکنون به كشورهاي امارات، موريتاني، آذربايجان، تاجيكستان و در آينده نزديك به ايتاليا، نیجریه، ترکیه و سوریه هم صادراتي خواهد داشت.

تلاش این شرکت همواره بر آن بوده تا محصولي تضمین‌شده و بی‌خطر به مشتري ارائه نماید. ازآنجاکه این شرکت حمايت سازمان هلال‌احمر و تداركات پزشكي را در پشت سر داشته و منابع مالي آن عمدتاً از اين دو طريق تأمين می‌شده است، لذا هم سرمايه بيشتري در اختيار داشته و هم قدرت مانور بالاتری نسبت به سایر واحدهای تولیدی هم‌ردیف در این مقوله دارد.

ظرفيت خطوط توليد آن طوري برآورد شده است كه برطرف‌کننده قسمت اعظم نياز داخلي باشد. به‌عنوان‌مثال توليد ۵۰۰ ميليون سرنگ در سال يا توليد ۵ ميليون آنژيوكت و ۱۲۰ ميليون سرنگ انسولين رقم قابل‌توجهی است.

اين توانايي با سرمايه ملي و براي اين ملت راه‌اندازی شده است. بديهي است با حمایت بیشتر از توليد داخل، كيفيت بهتری را شاهد خواهيم بود.

شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران در حال حاضر قریب به ۸۰۰ نفر پرسنل دارد كه از اين تعداد ۴۰ نفر دكتر، كارشناس ارشد و كارشناس می‌باشند که کادرهای مدیریت و سرپرستی شرکت را تشکیل و درزمینه های مختلف در حال فعاليت هستند.

 

  • به نظر جنابعالی آیا محصولات تولیدی شرکت سها تأمین‌کننده نیازهای کشور را خواهد بود؟

 

خیر، سها تنها تأمین‌کننده بخشی از نیاز کشور در ارتباط با تجهیزات پزشکی یک‌بارمصرف است. در تعدادی از این تجهیزات ما به‌تنهایی قادر به تأمین نیاز کل کشور هستیم مثل سرنگ انسولین، فیلتر تالاسمی، سوزن فیستولا و سرنگ ۱۰میلی‌لیتر لکن در سایر تجهیزات، در کنار ما تولیدکنندگان دیگری هستند که جمعاً نیاز کشور را تأمین می‌کنیم. در بخش دیالیز ما به‌تنهایی قادر به تأمین ۶۰% نیاز بازار کشور هستیم.

 

  • باخبر شدیم که در آینده نزدیک سرسوزن‌های دندانپزشکی در آن مجموعه تولید خواهد شد. لطفاً بفرمایید ازنظر کیفیت قابل‌رقابت می‌باشد؟

نسل جدید سرسوزن‌های دندانپزشکی با بهره‌برداری از جدیدترین تجهیزات و قالب‌های آلمانی تولید می‌گردند، ضمن اینکه تلاش گردیده در انتخاب سوزن آن، که مهم‌ترین قسمت ارتباطی با بیمار می‌باشد نهایت دقت و ظرافت بکار گرفته شود تا تولیدی مرغوب و منحصربه‌فرد در اختیار بیماران و پزشکان محترم قرار گیرد. کلیه قسمت‌های این محصول از مواد زیست سازگار و دارای گرید پزشکی انتخاب‌شده و تیزی و مقاومت آن در نوع خود بی‌نظیر است.

 

درباره ی گنجینه دندانپزشکی

همچنین ببینید

هیچ مدرکی تحت عنوان زیبایی نداریم

قائم مقام معاونت نظارت سازمان نظام پزشکی گفت : سازمان نظام پزشکی در پروانه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *