خانه > آخرین مقالات > مینی ایمپلنت ها و شورت ایمپلنت ها

مینی ایمپلنت ها و شورت ایمپلنت ها

محمدرضا صلواتی – دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه آزاد واحد اصفهان(خوراسگان

محمدرضا صلواتی – دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه آزاد واحد اصفهان(خوراسگان)

همان طور که می دانیم ایمپلنت یعنی کاشتن، در سال‌های قبل زمانی که کسی دندان‌های ثابت خود را از دست می‌داد ناچار به استفاده از دندان‌های مصنوعی‌ها با مشکلات خاصی که با خود داشتند بود. اما امروزه ایمپلنت ها جای دندان‌های مصنوعی را گرفته‌اند، این نوع دندان‌ها دارای پایه‌ای از جنس تیتانیوم هستند که در فک قرار می‌گیرند و روی آنها قطعه‌ای از دندان نصب می‌شود. در این حالت دیگر نیازی نیست دندان مصنوعی به دیگر دندان‌ها متصل باشد و مستقیم روی فک‌ها قرار می‌گیرد. در روش ایمپلنت لثه بیمار بریده می‌شود و با دریل‌های مخصوص سوراخی در آن ایجاد می‌شود پایه‌های تیتانیومی در استخوان فک قرار می‌گیرند و لثه به روی آن برگردانده می‌شود. بعد از گذشت ۳ الی ۶ ماه دوباره لثه کنار زده می‌شود روی ایمپلنت پایه‌هایی به نام اباتمنت قرار می‌گیرد در نهایت هم روی همه آنها یک پوشش چینی قرار داده می‌شود.

 

مینی ایمپلنت  ها

ایمپلنت‌هایی با قطر کمتر از ۳ میلیمتر هستند که اکثراً برای درمان موقت به کار می‌روند. در مینی ایمپلنت‌ها بر خلاف ایمپلنت، دیگر نیازی به جراحی لثه نیست و می‌توان آنها را در استخوان فک به راحتی قرار داد. مینی ایمپلنت‌ها به روش پانچ روی لثه قرار می‌گیرند و برای افرادی که مشکلاتی مانند فشارخون، ناراحتي قلبی، دیابت، ناراحتی‌های خونی و… امکان جراحی را از آنها سلب کرده درمان مناسبی به شمار می‌روند.

از مینی ایمپلنت‌ها برای برای اهداف کوتاه مدتی مانند ساخت پروتز دندان موقت استفاده می‌شود، گاهی برای جراحیFull Mouth  نیاز است بیمار از قبل پروتز دندان موقت داشته باشد. در این حالت از مینی ایمپلنت‌ها برای فیکس کردن دندان‌های موقت استفاده می‌شود. از طرفی دندان‌های مصنوعی خیلی از سالمندان به خاطر تحلیل رفتن فک حالت ناثابت پیدا می‌کند در این مورد نیز می‌توان با استفاده از ۴ مینی ایمپلنت در قدام فک پایین و ۶ مینی ایمپلنت در قدام فک بالا دندان مصنوعی را روی فکین ثابت کرد و حرکت ان را از بین برد. همچنین در این روش دیگر نیازی به وجود سقف برای دندان‌های مصنوعی نیست که پیشرفت قابل توجهی به شمار می‌آید زیرا بیمار به راحتی می‌تواند طعم و حرارت غذا را حس کند و حتی باعث بهبود رفلکس تهوع هم می‌شود.

یک دندان پزشک امریکایی به نام دکتر شاکتین از مینی ایمپلنت‌ها برای بیمارانش استفاده کرد و نتیجه‌ی خوبی هم گرفت، این دندانپزشک در همان روزی که ایمپلنت‌ها را در فک قرار می‌داد روکش‌هایی که از قبل آماده شده بود را روی ایمپلنت‌ها می‌چسباند و تا همان روز بیمارانش بتوانند از مزایای دندان‌های جدیدشان استفاده کنند

  • تیتانیوم مورد استفاده در ایمپلنت دندانی پنج نوع می باشد که به هر کدام گرید یک تا پنج گفته می شود:

گرید یک یعنی اینکه فلز از جنس تیتانیوم خالص است و یک بار آبدیده شده است آبدیده کردن یا  Heat Treatment به منظور مستحکم کردن ایمپلنت دندانی انجام میشود.

گرید دو یعنی دو بار آبدیده شدن و همینطور تا به آخر به جز گرید پنج که یک غلط مصطلح است و در اینجا تیتانیوم آبدیده نشده ولی با ترکیب آلومینیوم و وانادیوم تبدیل به یک آلیاژ سخت شده که از گرید چهار هم سخت تر است.

هر چه گرید بیشتر شود تیتانیوم سخت تر خواهد بود و در برابر فشارهای آکلوزالی مقاوم تر و هر چه خلوص تیتانیوم بیشتر باشد میزان استوانتگریشن بیشتر میشود پس بنا بر این بهترین گرید برای ساخت ایمپلنت دندانی گرید چهار است چون هم تیتانیوم خالص ساخته شده و هم از مقاومت خوبی برخوردار است.

برای قطر ۳٫۳ و کمتر باید از آلیاژ تیتانیوم استفاده کرد که مقاومت بیشتری در برابر نیروهای آکلوزالی داشته باشد البته در نطر داشته باشید که آلیاژ تیتانیوم ۹۲ درصد خلوص دارد و ۸ درصد بقیه را آلومینیوم و وانادیوم تشکیل میدهد پس استوانتگریشن ۸ درصد ضعیف تر بوده و باید در موقع استفاده در نظر گرفته شود.

در جهان منابع تیتانیوم زیادی وجود دارد که بهترین و خالص ترین متعلق به ایالات متحده و سوییس است منابع تیتانیوم در چین و روسیه از خلوص کمتری برخوردارند. در مینی ایمپلنت‌ها همانطور که اشاره شد پروتز نهایی بسیار زودتر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و نتیجه دهی آن سریع است. همچنین به دلیل عدم نیاز به جراحی، هزینه‌ای بسیار کمتر از ایمپلنت دارد و با وجود این که کارایی خوب و قابل قبولی هم دارد گزینه‌ی مناسبی در زمینه‌ی دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم دندان‌های از دست رفته به نظر می‌رسد.

 

شورت ایمپلنت ها

ایمپلنت های کوتاه یا شورت ایمپلنت ها که در چند سال اخیر مرسوم شده به ایمپلنت هایی گفته می شود که طول ایمپلنت از ۸ میلی متر کمتر باشد معمولا ایمپلنت ها باید طول ۱۰ میلی متر و بیشتر داشته باشند ولی در ایمپلنت های کوتا ه این طول به ۶۶ میلیمتر هم می رسد در نواحی که ارتفاع استخوان تحلیل رفته باشد و مثلا ارتفاع استخوان در خلف فک پایین تا عصب از ۸ میلی متر کمتر باشد ایمپلنت دندان با طول ۶۶ میلی متر می تواند انتخاب خوبی باشد.باید توجه  داشت که استفاده از ایمپلنت های کوتاه تابع شرایطی است در صورت استفاده از ایمپلنت های کوتاه باید به ازای هر دندان یک پایه قرار داده شود و تا حد ممکن از قطر بیشتری از پایه استفاده کرد.به علت حساس بودن این نوع ایمپلنت دندانی به تحلیل استخوانبای از برند های مناسب استفاده کرد مثلا برند های استرا اشترومن و اس جی اس دارایایمپلنت کوتاه با طول ۶۶ میلی متر می باشند

این سوال پیش می اید مزیت استفاده از ایمپلنت کوتاه چیست: اگر در مثال قبلی ارتفاع استخوان کم باشد باید پیوند  استخوان روی استخوان فک انجام شود که همیشه این نوع پیوند ها موفقیت امیز نیستند و یا جابجایی عصب  فک تحتانی باید صورت پذیرد که با رسک اسیب دائمی به عصب فک تحتانی همراه است بنابراین واقعا ایمپلنت های کوتاه در چنین  مواردی کمک کننده هستند

در قرار دادن ایمپلنت های کوتاه تجربه جراح نیز اهمیت دارد. ارزیابی قبل از جراحی با سی بی سی تی و طرح درمان  مناسب در موفقیت درمان موثر است. از معایب ایمپلنت های کوتاه می توان به افزایش تعداد پایه اشاره کرد که طبیعتا هزینه کلی درمان را بالا می برد.از ایمپلنت ها ی کوتاه در فک بالا هم می توان استفاده کرد که در بسیاری موارد نیاز به  سینوس لیفت و انجام پیوند در سینوس را برطرف می کند.

 

انواع مینی ایمپلنت ها 

 

انواع شورت ایمپلنت ها

 

درباره ی drfadaee1

همچنین ببینید

بیماری دهان و دندان در دوران بارداری

آتوسا نوبخت دانشجوی دندانپزشکی     خلاصه مراقبت‌های سلامتی دهان و دندان اغلب توسط دندان‌پزشکان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *