خانه > آخرین خبرها > نگاهی به گذشته، علائم کمبود ویتامین D

نگاهی به گذشته، علائم کمبود ویتامین D

از قدیم کمبود ویتامین د با نرمی استخوان مرتبط بوده است. اگرچه اغلب اعتقاد بر این است که شیوع نرمی استخوان امروزه حتی در کشورهای صنعتی در حال افزایش است. برای مثال در بریتانیا بیمارستان کودکان برای بیماریهای چهارگانه از سال ۲۰۰۳ تا سال پذیرش داشته است.

HAMILTON¸کانادا: مشابه حلقه های دارالحلقه ساختار دندان یک مهره ی ثابت از سالهای پیش است. دانشمندان کانادایی قادرند به دقت عوامل متفرقه ی کمبود ویتامین د در طول زندگی افراد را حذف کنند. مشاهدات آنها روزنه ی تازه ای را بروی زندگی مردم گذشته و حتی بروی تحقیقاتی که بر روی سلامت کودکان انجام می شود کمک کننده است.

تشخیص عوامل کمبود ویتامین د، تغییرات در اسکلت استخوانی می‌باشد. اگرچه این عوامل غیرطبیعی بر روی دندان نمود پیدا نمی‌کنند، اما در تشکیل مشخصات ساختاری فضاهای عاجی اینترگلوبولار مشهود هستند. در مطالعه، محققان از دانشگاه   McMaster در هامیلتون۱۲ دندان انتخابی اشخاص مبتلا به کمبود ویتامین د که دارای علائم استخوانی می‌باشند را مورد آزمایش قراردادند.

دندان‌ها از ۴ زن در فرانسه که از سال‌های ۱۲۲۵ تا ۱۷۹۸در فرانسه به خاک سپرده شده بودند این دو نفر بین سال‌های ۱۷۷۱ تا ۱۸۶۰ در روستای کبک(شرق کانادا) و یک بچه‌ی سه‌ساله و نیز یک مرد جوان ۲۴ ساله مورد آزمایش قرار گرفتند. بر اساس نقص در عاج، بررسی‌ها نشان داد که تمام افراد کمبود ویتامین D یا نرمی استخوان، با یک اختلال شایع دوران کودکی ناشی از شرایطی که در تضعیف استخوان و اغلب با پاهای قوس‌دار و کمانی و ران‌های بدشکل است، مشخص می شوند.

بامطالعه‌ی میکروسکوپی روی ساختار دندان، باستان شناسان  قادر به تجسم وضعیت‌های زندگی درگذشته هستند. به‌عنوان مثال جمعیت‌های خاصی دسترسی محدودی به نور آفتاب داشتند و این به دلایل مختلفی چون شرایط فرهنگی، اقتصادی و یا اجتماعی بوده است.

در این مطالعه دندان‌های مرد ۲۴ ساله نشان داده است که وی چهار دوره در فقر ویتامین د قرارگرفته است. یکی قبل از ۱۳ سالگی و یکی قبل از دوسالگی و یک دوره حدود ۶ سالگی و دوره‌ی شدیدتر قبل از ۱۲ سالگی بوده است. دکتر Lori D’Ortenzio دانشجوی دکتری این دانشکده توضیح داد: “ما ارتباطی بین سنی که دندان شکل می‌گیرد و محل نقص روی دندان پیدا کرده‌ایم، به‌عنوان مثال اگر نقص زیر تاج باشد مربوط به قبل از تشکیل دندان بوده است و اما اگر روی ریشه باشد یعنی کمی نزدیک‌تر و بعدتر رخ‌داده است”.

اگرچه نیاز به تحقیقات بیشتری داریم اما مطالعات نشان می‌دهد که مشکلات مینرالیزه شدن سیستمیک در اشخاص مبتلا به کمبود ویتامین ممکن است سبب توقف مینرالیزه شدن عاج یا جلوگیری از رشد عاج و اتصالات آن شود. بعلاوه یافته‌ها نشان می‌دهد عاج پتانسیل توانایی تشخیص علائم کمبود ویتامین د استخوان را در مواردی که نشانه‌های استخوانی واضح نباشد دارد.

کمبود ویتامین د ممکن است به علت فقر غذایی یا محدودیت در معرض آفتاب قرار گرفتن باشد. در موارد شدیدتر بدن مشکل جذب کلسیم غذاها را دارد که خود باعث ضعیف‌تر شدن استخوان می‌شود. تخمین زده شده که چند میلیون نفر در سراسر دنیا ویتامین د کافی دریافت نمی‌کنند و در هر سو از دنیا نرمی استخوان هنوز جمعیت‌های کودکان را در برخی مکان‌ها بخصوص در قاره‌ی آسیا و آفریقا درگیر می‌کند.

مطالعه تحت عنوان ““The rachitic tooth: A histological examination به‌صورت آنلاین در ۳۰ ماه ژوئن در مجله‌ی Archaeological Science منتشرشده است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

همایش ملی چای و دمنوش های گیاهی – ۹۶

  تاریخ شروع : چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ Wed 15 November 17 تاریخ پایان : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *