خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > پسماندهای خطرناک مطب های دندانپزشکی

پسماندهای خطرناک مطب های دندانپزشکی

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر ضرورت دفع بهداشتی آمالگام(جیوه) در مراکز دندانپزشکی و اهمیت بازیافت آن تاکید کرد و بیان داشت : جیوه، یکی از مواد بسیار خطرناک موجود در آمالگام است، اما عناصر سمی دیگری هم در آن وجود دارد و در بیشتر موارد دفع این مواد به درستی انجام نمی شود.

دکتر سید منصور کشفی با اشاره به مقاله ارائه شده با عنوان بررسی اهمیت بازیافت آمالگام (جیوه) در دانشکده بهداشت شیراز از سوی یکی از اعضای هیات علمی و یکی از دانشجویان مقطع دکتری این دانشکده، گفت: آمالگام (جیوه) یکی از مهم ترین پسماندهای خطرناک مطب های دندانپزشکی است.

وی گفت:‌افزایش جمعیت و افزایش نیازهای بهداشتی و درمانی سبب توسعه و گسترش مراکز مختلف ارایه خدمات بهداشتی و درمانی مانند بیمارستان، درمانگاه و مطب های پزشکی شده است که این امر منجر به تولید انواع پسماندهای پزشکی و سمی می شود.
وی با بیان اینکه مطب های دندانپزشکی ازمراکز تولید زباله عفونی و سمی است، افزود: پسماندهای خطرناک مطب های دندانپزشکی شامل آمالگام، فیلتر، رادیوگرافی، فویل سربی و بقایای داروهای مصرف نشده است.

رئیس دانشکده بهداشت آمالگام را یکی از عمده ترین مواد مصرفی در مطب های دندانپزشکی برای پرکردن دندان پوسیده عنوان کرد و ادامه داد: بیشتر ترکیبات تشکیل دهنده آمالگام، فلزات سنگین هستند که شامل قلع، روی، مس، نقره و جیوه است؛ در واقع جیوه جزء اصلی تشکیل دهنده آمالگام است که نزدیک به نیمی از آن را تشکیل می دهد، به همین دلیل مطب های دندانپزشکی یکی از مهم ترین منابع تخلیه جیوه به محیط زیست به شمار می رود.

کشفی ادامه داد: این مقاله با عنوان اهمیت بازیافت آمالگام(جیوه) از سوی دکتر محمدرضا سمائی استادیار گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت و احمد بدیعی نژاد از دانشجویان مقطع دکتری مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت شیراز، به چاپ رسیده است.
سمائی نگارنده این مقاله نیز هدف از انجام این فعالیت علمی را افزایش سطح آگاهی های بهداشت محیطی جامعه، بازتاب مطالب و دستاوردهای علمی استادان و دانشجویان در پژوهش های میدانی و تشویق استادان و دانشجویان به چاپ مقاله به زبانی ساده و قابل فهم برای عموم و آگاهی رسانی به مردم جامعه عنوان کرد.

منبع:ایرنا
دریافت از : نیکنام خشنودی /انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *